zaklady yoyovani   yoyo udrzba   zacatecnicke triky   1A pokrocili   1A experti   1A slusny   2A loopovani   3A triky   4A offstring   5A freehand   spin top káčování

 

 

YOYO POPRVÉ V RUCE

Právě jste dostali svoje první yoyo a nevíte si rady, jak s ním začít? Tady je pár tipů.

Když yoyo rozbalíte, je na něm zpravidla namotán provázek. Pokud tomu tak není, tak je provázek zabalen ještě někde v krabičce. Provázek má dva konce. Jeden je se smyčkou a druhý bez ní. Smyčkou protáhněte zbylý provázek a vznikne vám tak utahovací smyčka, kterou si provázek přiděláte na prst, nejlépe na prostředníček za první kloub. Doporučujeme smyčku pořádně utáhnout, aby vám yoyo z prstu nesletělo a nerozbilo se nebo dokonce někoho nezranilo. Po chvilce yoyování budete mít tu část prstu, kde máte utaženou smyčku, pěkně bolavou. To je normální. Časem si na to prst zvykne a už vás to pak bolet nebude. Ze začátku můžete zkusit toto místo oblebit třeba náplastí či přímo yoyo tape. Druhý konec provázku bez smyčky patří na yoyo, okolo ložiska. Důležité je si ještě nastavit délku stringu. Ideální je od pupíku na zem.

Yoyo je připraveno v ruce na první hod. Ale ještě před ním musíte zkontrolovat, zda vám provázek od prstu vede k yoyu nahoru, ne dolu pod yoyo (viz. video). To je velmi důležité, ze začátku proto musíte tohle pravidlo pokaždé před hodem kontrolovat. Yoyo domotejte, co se dá, a chytněte ho do sevřené pěsti. Ruku nastavte tak, jakoby jste chtěli ukazovat svaly, ale nechte ji před sebou. Teď přijde první hod :) Švihněte rukou směrem dolů tak, že nejvíce švihu dáte do zápěstí. Důležité je yoyo hodit rovně. Yoyo se vymotá a točí se na konci provázku. V tuto chvíli otočte ruku dlaní dolu a rukou lehce trhněte, yoyo se začne namotávat a pojede po provázku nahoru. Teď už stačí yoyo jen chytnout do ruky. Yoyo je pak znovu připraveno k hodu. Nejčastější chybou je, že začátečníci švihají moc málo. Yoyo se pak málo točí a nezvládne se vrátit do ruky. Proto se nebojte švihnout silně. Yoyo se bude déle točit, stihnete víc tricků a lépe se vám pak vrátí do ruky.

Občas se stane, že se vše nepovede, tak jak má, a yoyo se zastaví. Jelikož je uvnitř ložisko, namotávání provázku tak má jeden malý fígl. První otočku provázku si dejte kolem prstu, ty další už namotávajte do yoya, ale stále musíte držet první smyčku okolo prstu. Po pár otočkách už do yoya můžete zamotat i první smyčku. Nebojte se, smyčka ničemu nevadí. Pokud pak yoyo hodíte dostatečně silně, smyčka se sama a bez problémů vymotá.